Proglas redakce

Proglas je možné v královéhradecké diecézi naladit na frekvencích 93,3 FM z Pradědu nebo 97,9 FM z Ještědu. Vysílání rádia můžete najít také v nabídce kabelových společností po celém území naší vlasti, naladit prostřednictvím internetu nebo skrze satelit. Informace najdete na www.proglas.cz. Jestliže máte zájem dostávat zdarma podrobný program vysílání Proglasu přímo do vaší e-mailové schránky, stačí o něj požádat na adrese redakce@proglas.cz.

 

Relace Všimli jsme si v září. Dne 4. 9. Kulatý stůl víry otevře téma Kontemplativní modlitba v řádu bratří kapucínů. V olomouckém studiu Radim připravuje Marek Chvátal. 11. 9. Marie Blažková spolu s P. Damiánem Škodou otevřou otázku Pastorace povolání a představí sv. Jana Maria Vianneye, patrona kněží. Datum 18. 9. patří opět Kulatému stolu víry s podtitulem Pastorace povolání a svatá Ludmila. V pátek 25. 9. se můžete nechat pozvat na Podzimní knižní veletrh do Havlíčkova Brodu. Rozhovor s jeho ředitelkou Dr. Markétou Hejkalovou připravuje Marie Blažková. Nabízíme k poslechu v pravidelném čase v pátek od 16.00 hodin nebo v repríze následující sobotu od 11.05 hodin.

Pokud jste příznivci klasické hudby, nechte se pozvat k nedělním Koncertům duchovní nebo vážné hudby. Na vlnách radia Proglas naladíte: 6. 9. duchovní tvorbu Antona Brucknera, rakouského skladatele, od jehož narození uplyne 185 let. Přichystán je zhudebněný žalm 150 Chvalte Boha v jeho svatyni, duchovní moteta a skladba Te Deum. Dne 13. 9. doporučujeme vzít si k poslechu koncertu do ruky také Bibli a nalistovat v ní Knihu žalmů. Budeme totiž vysílat tři žalmy, jak je zhudebnili barokní skladatelé Georg Philipp Telemann, Georg Friedrich Händel a Johann Pachelbel. 20. 9. znějí ve vysílání Proglasu klavírní koncert Sergeje Rachmaninova a Variace a fuga na Hillerovo téma od Maxe Regera. Sváteční den můžete za tónů klasické hudby příjemně uzavřít vždy ve 20.30 hodin.

Cyklus Poselství osobností křesťanské Evropy v září. 7. 9. se věnuje osobnosti Fréderica Ozanama a postavení křesťanství uprostřed století velkých změn, čili 19. věku. 14. 9. zaměříme pozornost na Terezii z Lisieux (podtitul pořadu nese název Teoložka pro 21. století). 21. 9. představíme Charlese Péguyho a jeho specifickou zbožnost. 28. 9. se cyklus uzavře dílem Charles de Foucald aneb Křesťan mezi muslimy. Tento duchovně vzdělávací cyklus poslouchejte pravidelně v pondělí od 16.00 hodin nebo v repríze následující neděli v 10.30 hodin.

Pondělní Noční linka s datem 7. 9. se již podruhé věnuje tématu Umění stárnout. O stáří a stárnutí, o tom, jak prožít toto období plodně a pokojně, můžete pohovořit s moderátorem Proglasu Robertem Scavino. 14. 9. se zaměříme na Svatého otce Benedikta XVI. v České republice. Jak se těším na jeho návštěvu? Jak se připravuji? Zúčastním se setkání se Svatým otcem? Své postřehy a očekávání můžete sdílet s Marií Blažkovou. Do vysílání se můžete zapojit vždy ve 23.00 hodin.

S doc. Michalem Kaplánkem, Th.D., knězem kongregace salesiánů Dona Bosca a vyučujícím na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, hovoříme o situaci mladých lidí v církvi, jejich prožívání víry a o dalších souvisejících otázkách. Host se v rozhovoru opírá o výsledky nedávného výzkumu Teologické fakulty mezi mladými věřícími. Více se dozvíte ve čtvrtek 17. září ve 22.00 hodin. Připravuje Petr Pospíšil z českobudějovického studia Jan.

Bohumilá farnost P. Bohumila. Rozhovor s P. Bohumilem Víchou, farářem z farnosti sv. Jiří v Dobré u Frýdku, zachytíte ve čtvrtek 24. 9. od 22.00 hodin. Řeč bude mimo jiné i o poutním kostele svatého Antonína na hoře Malá Prašivá v Moravskoslezských Beskydách a o kapli Navštívení Panny Marie v Nižních Lhotách. Závěrem pořadu P. Bohumil zavzpomíná na osobní zážitky ze setkání se Svatým otcem Benediktem XVI. na celosvětovém srazu mládeže v australském Sydney.